تجهیزات امنیتی و حفاظتی مناسب برای شرکت‌ ها و موسسات دولتی

تجهیزات امنیتی و حفاظتی مناسب برای شرکت‌ ها و موسسات دولتی

بشر از ابتدای خلقت تا به امروز برای مقابله با خطرات، به دنبال راه حل دفاعی مناسب بوده است. تا به این ترتیب بتواند بقای خود، خانواده و دارایی هایش را حفظ کند. با هوشمند شدن اسباب زندگی به همان میزان که حفظ امنیت، بهتر و راحت تر از قبل شده است، جرائم و خطرات نیز پیچیده تر از گذشته شده اند. با توجه به قوی تر شدن تهدیدها شما ناگزیر به کمک گرفتن از تجهیزات امنیتی مدرن و کارآمد خواهید بود.

از جمله اماکنی که به تجهیزات امنیتی مناسب نیاز دارند، شرکت ها و موسسات دولتی هستند. این شرکت ها برای اینکه بتوانند امنیت خود را تامین کنند، نیاز به تجهیزات امنیتی دارند. تجهیزات امنیتی انواع گوناگونی دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع تجهیزات امنیتی مناسب آشنا سازیم تا با آگاهی کامل در این زمینه هزینه کنید.

تجهیزات دفاع شخصی

اگر می‌خواهید این تجهیزات را تهیه نمایید، بهتر است از محل های مورد تایید نیروی انتظامی نظیر شرکت های امنیتی حفاظتی آنها را خریداری نمایید. این تجهیزات شامل وسایلی نظیر افشانه فلفل، گازهای اشک آور، شوکر و غیره است. به خاطر داشته باشید که این تجهیزات دفاع شخصی باید در اختیار افراد قابل اعتمادی قرار گیرد. افرادی که با این تجهیزات کار می کنند باید توانایی، دانش و مهارت استفاده از آن ها را داشته باشند. اگر این ابزار در اختیار افراد غیر قابل صلاحیت قرار بگیرد می تواند موجب نا امنی بیشتر جامعه شود.

تجهیزات امنیتی تصویری

نظارت تصویری، یک سیستم امنیتی مدرن به حساب می‌آید. نظارت تصویری و دوربین های مداربسته تجهیزات بسیار موثری به منظور جلوگیری از بروز جرم و شناسایی مجرمان است. تجهیزات امنیتی تصویری از تنوع خوبی برخوردار می باشند.

انواع تجهیزات امنیتی شامل موارد زیر می‌شود:

 • انواع دوربین های مداربسته با سیم و یا بی سیم
 • سیستم نظارت تصویری ضد انفجار برای مناطق پرخطر مانند تأسیسات نفت
 • سیستم نظارت تصویری با اشعه مادون قرمز، لیزر و حرارتی برای شناسایی تهدیدات برای فواصل طولانی در شب، هوای مه آلود

دوربین های مداربسته در شکل ها و اندازه های گوناگون با کارایی های مختلف طراحی و ساخته  می شوند. این دوربین ها به کمک تکنولوژی روز دنیا، برای استفاده در محیط های داخلی و خارجی تولید می‌شوند.

شرکت ها و موسسات دولتی باید از دوربین‌ های مدار بسته‌ای استفاده کنند که از کیفیت بالایی برخوردار باشد. برای مثال دوربین مداربسته  FALKENکه دارای انواع دوربین‌های HD و تحت شبکه است. این نوع از دوربین ها، از معتبرترین دوربین‌های تجهیزات امنیتی و حفاظتی هستند که از ضمانت مناسب و کافی برخوردارند.

انتخاب نوع دوربین در مکان مورد نظر شما کاری تخصصی است. بنابراین بهتر است آن را بر عهده کارشناس شرکت فروشنده تجهیزات امنیتی قرار دهید.

نکاتی که برای خرید بهترین تجهیزات امنیتی، باید به آن توجه کرد:

 • نوع بدنه و استقامت آن با توجه به مکان نصب و شرایط جوی
 • قابلیت دید در شب
 • زاویه دید لنز دوربین و نحوه پشتیبانی از دوربین‌ های دیگر. به طوری که هیچ نقطه‌ی کوری نباشد.
 • ابعاد دوربین با توجه به نوع کاربری
 • کیفیت تصاویر ضبط شده
 • نوع دستگاه DVR و تعداد کانال ‌های پشتیبانی شده توسط آن
 • حداکثر حافظه هارد
 • نوع سیستم دوربین (آنالوگ، اچ دی، تحت شبکه)

دزدگیر یا سیستم اعلام سرقت

سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر یکی از تجهیزات پیشرفته بسیار کاربردی است. این سیستم، در موقع عبور از حریم شخصی و یا شکستن قفل با به صدا در آوردن آژیر، خطر را هشدار می‌دهد. با حرفه ای تر شدن سارقین، تجهیزات امنیتی نیز رو به سوی پیشرفته تر شدن آورده اند. دزدگیرها هم از این غافله عقب نمانده و دارای عملکرد حرفه ای تری شده اند. دزدگیرها از تعدادی حسگر که به یک مجموعه آژیر متصل هستند تشکیل شده اند.

این حسگرها به ضربه، تغییر فشار و یا عوامل دیگری حساس هستند. به طور کلی انواع دزدگیرها شامل موارد زیر هستند:

 • دزدگیرهای ساده هشدار دهنده
 • دزدگیرهای از راه دور مبتنی بر خطوط تلفن ثابت (سیستم دزدگیر هوشمند با قابلیت کنترل از راه دور)
 •  دزدگیر های بی سیم
 • دزدگیر سیم کارتی
 •  دزدگیر های تحت شبکه

نکته: سیستم دزدگیر هوشمند با قابلیت کنترل از راه دور، یکی از تجهیزات امنیتی پیشرفته است. از مزایای این سیستم، کنترل سیستم دزدگیر از هر مکان از طریق اپلیکیشن است. کاربر می‌تواند دستگاه را خاموش و یا روشن کند. حتی از طریق آن می‌تواند از وضعیت دستگاه مطلع شده و از کارکرد دستگاه گزارش گیری نماید.

سنسور دود

خوشبختانه، امروزه به لطف فناوری مدرن، روشی ارزان و بسیار مطمئن برای تشخیص آتش سوزی وجود دارد.

 آشکارساز دود الکترونیکی، از موارد دیگر تجهیزات امنیتی است. این ابزارهای شگفت انگیز انواع مختلفی دارند.

انواع سنسور دود

حسگر دود، سنسور دود، و آشکارساز دود همگی نام یک وسیله الکترونیکی ضد آتش هستند. این وسیله به طور خودکار وجود دود را به عنوان نشانه اصلی آتش سوزی حس می‌کند و به افراد حاضر در ساختمان هشدار می‌دهد.
دو نوع آشکارساز دود غیرفعال وجود دارد: فوتو الکتریک (نوری) و یونیزاسیون (فیزیکی). ترکیبی از این دو نوع سنسور (سنسور دود دوگانه) برای محافظت حداکثری برای تشخیص دود و آتش استفاده می‌شود.
آلارم ترکیبی دود و گرما و آلارم ترکیبی دود و مونواکسید کربن نیز از انواع دیگر این سنسورها محسوب می‌شوند.

سنسور اینترنت اشیاء در محل کار

سنسورهای اینترنت اشیاء یا IoT  به سرعت در حال تبدیل شدن به واقعیت محیط‌ های کار مدرن هوشمند هستند. آن ‌ها در واقع فناوری‌های مختلف را به هم متصل می‌کنند. در نتیجه به ما امکان می‌دهند تا اطلاعات ارزشمندی را درباره نحوه تعامل کارمندان با محیط کار خود جمع آوری کنیم.

فناوری سنسور IoT  قدرت دسترسی به اطلاعاتی را فراهم می‌کند که قبلا پیگیری آن‌ها غیرممکن بود. مانند نحوه استفاده کارکنان از یک فضا.

اما کدام نوع سنسور IoT ارزش سرمایه گذاری را دارد و چگونه باید از آن‌ها استفاده کرد؟

انواع متداول ‌ترین و بهترین سنسور ها و راه‌های استفاده از آن ‌ها:

سنسورهای تشخیص حرکت

سنسورهای تشخیص حرکت، وجود اشیا یا افراد نزدیک را تشخیص می‌دهند. این سنسورها اغلب در سیستم‌های دزدگیر اماکن، برای تامین امنیت محیط استفاده می‌شوند.

متداول ‌ترین نوع سنسورهای تشخیص حرکت عبارتند از:

 • سنسورهای مادون قرمز منفعل: این سنسورها گرما و حرکت بدن را در اطراف یک پارامتر مشخص تشخیص می‌دهند. بعد، هنگام عبور از آستانه تشخیص آن، زنگ هشدار به صدا درمی‌آید.
 • سنسورهای مایکروویو: این سنسورها، پالس‌های مایکروویو ارسال کرده و بازتاب اجسام در حال حرکت را اندازه‌گیری می‌کند. طبق گفته سایت مستقل بررسی Safewise، این سنسورها منطقه بزرگ تری را نسبت به سنسورهای مادون قرمز پوشش می‌دهند. اما باید گفت در برابر تداخل الکتریکی ضعیف و همچنین گران تر هستند.
 • سنسورهای تشخیص حرکت فناوری دوگانه: به سنسورهای تشخیص حرکت با ویژگی‌های ترکیبی (مانند سنسورهای مادون قرمز منفعل و حسگرهای مایکروویو) سنسور تشخیص حرکت فناوری دوگانه گفته می‌شود. این سنسورها برای کاهش آلارم کاذب طراحی شده‌اند. احتمال آلارم کاذب در این نوع سنسورها کم‌تر است. چون هر نوع سنسور استفاده شده در این سیستم ماشه متفاوتی دارد و هر دو باید به طور همزمان فعال شوند.
 • سنسور بازتابنده محیط: این نوع سنسورهای تشخیص حرکت شخص یا اشیا را توسط اشعه مادون قرمزی که از یک LED ساطع می‌کنند، انجام می دهد. عملکرد این سنسور به این شکل است که اشعه ساطع شده به یک شخص یا جسمی برخورد می‌کند. این سنسورها مسافت موجود تا آن شخص یا اشیاء را رصد می‌کنند و تشخیص می‌دهند که آیا جسم در منطقه مشخص شده قرار دارد یا خیر.
 • سنسورهای اولتراسونیک: این نوع سنسور پالس‌های امواج مافوق صوت را ارسال کرده و بازتاب را از یک جسم متحرک اندازه‌گیری می‌کنند.
 • سنسورهای لرزشی: سنسورهای لرزشی با استفاده از یک توده یا سطح کوچک، ارتعاش را تشخیص می‌دهند و آلارم را فعال می‌کنند.
 • سنسورهای تشخیص حرکت ویدیویی: این سنسورها ضبط ویدئو را هنگام تشخیص حرکت شروع می‌کنند. همچنین می‌توانند حافظه را تنها با ضبط وقایع مهم ذخیره کنند.
سنسورهای تصرف

سنسورهای تصرف برای هوشمند سازی محل کار گزینه بسیار مناسبی هستند. میزان اشغال فضاهای کاری و سالن‌های کنفرانس را اندازه‌گیری می‌کنند. حسگرهای تصرف بیشتر برای جمع آوری داده‌ها در زمان واقعی، در مورد استفاده و تصرف فضا به کار می‌روند. علاوه بر این، آن ‌ها می‌توانند هنگام اتصال به سیستم‌های روشنایی یا دما، بازده انرژی را بهبود بخشند.

انواع حسگرهای تصرف شامل موارد زیر هستند:

 • سنسورهای مادون قرمز منفعل: این سنسورهای کوچک با باتری کار می‌کنند و برای شناسایی گرما و حرکت روی صندلی‌ها یا میزها نصب می‌شوند. چند نمونه از این سنسورها عبارتند از Relogix ، Coworkr ، OccupEye و Current by GE.
 • سنسورهای تصویربرداری: سنسورهای تصویربرداری بزرگ تر از سنسورهای مادون قرمز هستند و ورودی و خروجی‌ها را از طریق درب‌های ورودی کنترل می‌کنند. این سنسورها برای شناسایی الگوهای تصرف در طول روز ایده‌آل هستند.
 • سنسورهای روشنایی: در صورت ترک اتاق، سنسورهای روشنایی چراغ‌ها را به طور خودکار خاموش می‌کنند و باعث کاهش مصرف برق و هزینه‌ها می‌شوند.
 • سنسور دما: وقتی کسی در اتاق نیست که دما را تنظیم کند، این سنسورها فعال هستند و دمای محیط را تنظیم می‌کنند و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کنند.
 • سنسورهای IoT صنعتی

اینترنت اشیاء صنعتی (IoT) از داده‌های حسگر IoT و اتصال به ساخت استفاده می‌کند. ماشین آلات می‌توانند از فناوری این سنسورها برای بهبود بهره وری و کنترل کیفیت استفاده کنند. همچنین می‌توانند رویکرد هوشمندانه ‌تری برای نگهداری داشته باشند.

سنسورهای IoT صنعتی می‌توانند مواردی مانند فرکانس صدا، لرزش و دمای دستگاه را تجزیه و تحلیل کنند. به این دلیل که بفهمند دستگاه در شرایط عادی کار می‌کند یا خیر.

وقتی در مقیاس وسیعی با تجهیزات چند میلیون دلاری کار می‌کنید ، سنسورهای IoT صنعتی می‌توانند برای هوشمندسازی محل کار شما بسیار مفید باشند.

گیت های امنیتی

از گیت های امنیتی برای جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز استفاده می کنند.

 گیت های امنیتی، انواع مختلفی دارند. گیت های سه شاخه، گیت های گردان نیم قد، گیت های تمام قد، گیت های شیشه ای سریع و گیت های نوری. ساختار و عملکرد گیت های امنیتی، ترکیبی از تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی است.

 معمولا این گیت ها به سیستمی مجهزند که از طریق آن ها کنترل بر روی دستگاه امکان پذیر است. اغلب گیت های امنیتی دارای این قابلیت هستند که اشیای فلزی را شناسایی کنند. این امکان جهت حفظ امنیت مکان بسیار مفید و کاربردی است. چرا که به کمک آن ها انواع سلاح کمری گرم و سرد، گوشی همراه، ابزار و قطعات فلزی (در خروجی کارگاه ها) مشخص می‌شوند. عملکرد این گیت ها بر اساس سنسورهای موجود در دیواره های گیت تنظیم می گردد.

انواع دیگر گیت ها و درب های اتوماتیک عبارت هستند از:

گیت اسلایدی، گیت کشوئی، گیت باد بزنی، گيت بالارو، گیت لولایی عمودی و گیت با بازویی راه بند. شایان ذکر است که درب های اتوماتیک از دو بخش اصلی گیت و عملگر گیت تشکیل می شوند.

انواع سیستم های اعلام حریق

سیستم اعلام حریق یکی از تجهیزات امنیتی بسیار ضروری تمامی اماکن است. پیشگیری از آتش سوزی و مواجه به موقع با آن، از اهمیت بسیار بالایی در سازمان های بزرگ برخوردار است. سیستم های اعلام حریق به سه گروه آدرس پذیر، متعارف و بدون سیم تقسیم می گردند. برخی از این سیستم ها به صورت دستی و مابقی به صورت اتوماتیک کار می کنند.

 به طور کلی وظیفه این سیستم ها این است که هنگامی که آتش، دود، مونوکسید کربن و حرارت ایجاد شود، فعال شده و آژیر خطر را به صدا در می آورند. بدین ترتیب ساکنین آن منطقه از خطر اتفاق پیش آمده آگاه می‌شوند. سیستم های اعلام حریق مدرن و پیشرفته قابلیت جالب دیگری نیز دارند. آن ها علاوه بر تولید صدا در هنگام خطر با آتش نشانی تماس گرفته و یا تابلوهای خروج اضطراری را روشن می‌سازند.

سیستم های امنیتی در کارخانه ها، ساختمان ها، طلافروشی ها، صرافی ها، بانک ها، فرودگاه ها، سازمان ها و فروشگاه ها به کار برده می شوند تا با پایین آوردن احتمال بروز جرم و جنایت امنیت اماکن و جامعه را به بالاترین سطح ممکن برساند.

در نهایت، در دنیای پیچیده و پر جرم و جنایت امروز، حفظ امنیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین تمامی مکان ها نیازمند تجهیزات امنیتی مناسب هستند. این موضوع به خصوص برای مراکز دولتی و شرکت های خصوصی که اموال و داده های اطلاعاتی بسیاری در خود جای دادند، بیشتر صدق می کند.

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *