دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟

دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟

این روزها، بیشتر سازمان ها، شرکت ها و منازل برای تامین امنیت خود، از دوربین مداربسته استفاده می کنند. دوربین های مدار بسته موجود در بازار به دو نوع تقسیم می شوند، دوربین مدار بسته آنالوگ و دوربین مدار بسته آی پی. دوربین مدار بسته آی پی، نسل جدیدی از دوربین ها محسوب می شود. دوربین مدار بسته آنالوگ، نوع قدیمی تر آن است و طبیعتاً از قیمت مناسب تری نیز برخوردار است. به همین دلیل خریداران بیشتری نیز دارد. در این مقاله می خواهیم به بررسی دوربین های آنالوگ بپردازیم و با مزایا و معایب آن آشنا شویم.

دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟

تمام افرادی که به فکر نصب و راه اندازی دوربین مداربسته هستند، ابتدا باید با انواع آن آشنا شوند، تا بتوانند با در نظر گرفتن نوع نیاز خود، انتخاب درستی داشته باشند. یکی از انواع دوربین های مداربسته، دوربین مداربسته آنالوگ است.

دوربین مدار بسته آنالوگ در سال 1942 برای یک پروژه نظامی طراحی و تولید گردید. این وسیله الکترونیکی با روشی بسیار آسان تصاویر را با imaging sensor  به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می کرد.

سیستم کارکرد دوربین مدار بسته آنالوگ، بسیار ساده است. این دوربین با استفاده از حسگرهای الکترونیکی که در آن تعبیه شده است (این حسگر میتواند یکی از انواع CCD یا CMOS باشد)، تصاویر را دریافت می کند و آنها را به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می نماید. روند کار به این صورت است که آنالوگ دریافتی در دوربین به وسیله حسگرها به یک تقویت کننده ارسال می شود و به خروجی ارسال می شود. دوربین های مدار بسته آنالوگ اولین نسل از دوربین های مداربسته هستند و به نوعی قدیمی ترین نوع آنها به شمار می روند.

دسترسی به تصاویر ضبط شده توسط این نوع دوربین ها بسیار راحت است. این دوربین، تصاویر دریافتی را با فرمت baseband به دستگاه ضبط کننده دیجیتال می فرستد. برای این کار از یک کابل کواکسیال یا UDP استفاده می شود.  شما می توانید این تصاویر را بر روی هارددیسک ذخیره کنید تا بعدها نیز بتوانید به آن دسترسی داشته باشید. شما به راحتی می توانید خروجی دوربین مدار بسته آنالوگ را از طریق تلویزیون مشاهده کنید.

انواع دوربین مدار بسته آنالوگ

انواع مختلفی از دوربین مداربسته آنالوگ را در بازار موجود است. به طور کلی دوربین های مداربسته به سه دسته دوربین مدار بسته دام dome ، دوربین مدار بسته بولت bullet و باکس box تقسیم بندی می شوند.

دوربین مدار بسته دام دارای قاب و کیس گنبدی شکل و سقفی است و بیشتر در محیط های مسقف و پوشیده مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربین مدار بسته بولت بیشتر در محیط های باز مورد استفاده می گیرد. این نوع دوربین، دارای قاب و کیس پایه دار است و زاویه تنظیم این مدل دوربین آسان تر و انعطاف پذیرتر می باشد.

دوربین مدار بسته باکس که تلفیقی از کیس هایی است که دوربین در آن قرار میگیرد و باعث می گردد سطح حفاظت از دوربین ها بالاتر برود.

در زیر به معرفی چند نوع از این دوربین ها می پردازیم:

دوربین های پین هول:  دوربین های پین هول نوع کوچکی از دوربین های مداربسته هستند. این نوع دوربین اندازه کوچک 3 در 3 دارد. دوربین پین هول دارای یک لنز ثابت و میکروفونی برای ضبط صدای محیط است. به دلیل اندازه کوچکی که دارد، از این نوع دوربین معمولا به عنوان دوربین مخفی استفاده می شود. باید توجه داشته باشید که به دلیل کوچک بودن سایز لنز این دوربین، تصاویر ضبط شده توسط آن دارای کیفیت پایینی است.

دوربین آنالوگ مدار بسته پین هول

دوربین های دام گنبدی: دوربین دام گنبدی، یکی از کاربردترین انواع دوربین های مداربسته است. این نوع دوربین، دارای ظاهری زیباست و از آن بیشتر برای محیط های داخلی اداری و تجاری از آنها استفاده می شود. دوربین دام گنبدی بر روی سقف نصب می شود و نصب استفاده از آن بسیار آسان است. در برخی دیگر از مدل های این نوع دوربین از کاورهایی برای دوربین استفاده شده است که موجب می شود دستگاه در برابر رطوبت و ضربه مقاوم گردد. بنابراین برخی از دوربین های دام گنبدی را می توان در محیط های بیرونی نیز نصب کرد.

دوربین دام گنبدی (Dome)

دوربین های فست دام: اگر می خواهید تصویری 360 درجه از محیط خود داشته باشید، دوربین مداربسته فست دام، گزینه مناسبی برای شماست. دوربین فست دام دارای قابلیت چرخش افقی و عمودی است. این نوع دوربین در حرکت افقی می تواند 360 درجه بچرخد و در حرکت عمودی قابلیت چرخش 90 درجه دارد. یکی از ویژگی های جالب این نوع دوربین ها آن است که می توان با تنظیم برنامه ای روی آن، سوژه ی مشخصی را به صورت زمانبندی دنبال کرد. همچنین با دوربین فست دام می توان بر روی برخی تصاویر زوم کرد.

High speed Dome دوربین آنالوگ فست دام

مزایا و معایب دوربین مدار بسته آنالوگ

برای آنکه بتوانید انتخاب درستی برای خرید دوربین مداربسته داشته باشید، لازم است با مزایا و معایب دوربین مداربسته آنالوگ بیشتر آشنا شوید:

مزایا
  • قیمت پایین آن نسبت به دوربین مداربسته آی پی
  • قابلیت کنترل از راه دور
  • سادگی نصب و استفاده از آن
  • تنوع بالا در سایز و طراحی ظاهری
معایب
  • اثرگذاری نویز روی کیفیت تصویر پایین تر بودن وضوح تصویر نسبت به سایر انواع آن
  • اثرگذاری امواج داخلی پبر روی کیفیت تصویر به دلیل انتقال تصاویر به صورت آنالوگ و در محدوده فرکانس های آنالوگ در دوربین مداربسته آنالوگ بی سیم
  • امکان دریافت تصاویر توسط افراد دیگر و ناامنی دوربین مداربسته بی سیم
  • نیاز به سیم کشی زیاد و هزینه بالای سیم کشی

مشکل کیفیت تصویر

در معایب دوربین مداربسته آنالوگ، در مورد پایین بودن کیفیت تصویر این نوع دوربین ها گفتیم. همانطور که می دانید کیفیت تصاویر این نوع دوربین ها، تابعی از امواج آنالوگ است. همچنین می دانیم که امواج آنالوگ همیشه در معرض نویز قرار دارند. به همین دلیل برای کمتر شدن مشکل کیفیت تصویر در دوربین مداربسته آنالوگ، در انتخاب نوع کابل ها و تجهیزات این نوع دوربین ها باید به کیفیت آنها توجه کنید. استفاده از کابل های با کیفیت، در بهتر شدن تصاویر خروجی دوربین تاثیر بسزایی دارد.

رزولوشن دوربین مداربسته را با تیوی لاین نشان می دهند. تیوی لاین یکی از استانداردهای رایج در سیستم های تلویزیونی آنالوگ، برای نشان دادن رزولوشن است. این استاندارد از خط های عمودی قابل تفکیک برای کیفیت تصویر استفاده می کند. هر چقدر تیوی لاین دوربین بالاتر باشد، کیفیت تصویر آن نیز بالاتر است. ماکزیمم تیوی لاین برای دوربین مداربسته آنالوگ، 720 TVL است.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب

برای راه اندازی دوربین مداربسته، نیاز به تجهیزاتی است که در زیر به معرفی آنها می پردازیم:

دستگاه DVR یا دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر

یکی از تجهیزاتی که برای نصب و راه اندازی دوربین مداربسته نیاز است، دستگاه DVR است. دستگاه DVR به عنوان قلب این سیستم عمل خواهد کرد. دوربین های مداربسته آنالوگ و یا دیجیتال ، تحت شبکه و یا معمولی ، همگی تصاویر را دریافت کرده و به سمت این دستگاه DVR ارسال می کنند. وظیفه دستگاه DVR دریافت ، ذخیره و تجزیه و تحلیل داده ها و تصاویر دریافتی از دوربین ها است. معمولا ، این دستگاه از تغذیه 12 ولتی و 2 آمپراستفاده می کند. دستگاه DVR یا دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر، انواع مختلفی دارد که به نسبت نیاز خود باید یکی از آنها را انتخاب کنید. به طور مثال اگر نیاز امنیتی شما با نصب 4 دوربین برآورده می شود، میتوانید از دستگاه DVR 4 کاناله استفاده کنید. هارد ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته نیز در این دستگاه نصب می گردد که آن نیز بر اساس نیاز انتخاب خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله نکات خرید دستگاه DVR مراجعه نمایید.

دوربین مداربسته آنالوگ

واضح است که مهمترین بخش در این سیستم، خود دوربین ها هستند. دوربین مداربسته، بخش دریافت تصاویر را بر عهده دارد. هانطور که گفتیم دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز کاربر انتخاب میشوند. در دوربین های مداربسته از یک منبع تغذیه 12 ولتی 2 آمپری استفاده می شود. برای تامین این انرژی از منابع تغذیه سوئیچینگ و یا آداپتور های تغذیه 220 به 12 استفاده می گردد.

سیم و کابل برای نصب

دوربین مداربسته توسط سیم و کابل به و دستگاه DVR و یا NVR متصل می شود. کابل اتصال دوربین مدار بسته با سیم و کابل های معمولی تفاوت دارند. برای نصب یک دوربین مداربسته باید یک خط قدرت (برق) و یک خط دیتا (تصویر) فراهم کنیم. خط توان را می توان با سیم هایی با سطح مقطع حداکثر 0.75 تامین کرد. اما برای خط دیتا یا تصویر باید از کابل کواکسیال یا همان سیم آنتن تلوزیون استفاده شود. توجه داشته باشید همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، برای داشتن کیفت و وضوح بهتر تصاویر، لازم است در انتخاب سیم و کابل های باکیفیت دقت کرد.

برای سیم کشی دوربین های مداربسته می توان از سیم های ترکیبی (قدرت و دیتا در قالب یک کابل)  و یا سیم های جداگانه استفاده کرد. سیم های ترکیبی دوربین مقرون به صرفه تر است و پیشنهاد ما برای کسانی که منابع اقتصادی محدودی دارند این نوع سیم و کابل است.

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *