نگهبان محله و وظایف او

نگهبان محله و وظایف او

با توجه به افزایش روز افزون جمعیت و در پی آن گسترش ساخت و ساز ساختمان ها و شهرک های مسکونی، تامین امنیت و به کارگیری نگهبان محله به اصلی‌ترین دغدغه‌ افراد ساکن در شهرک ‌های کوچک و بزرگ و محله ها تبدیل شده است. براساس ماده ۲۴ قانون مدنی:

“هیچکس نمی تواند طرق و شوارع عامه و کوچه‌هایی را که آخر آنها مسدود نیست تملک نماید.”

بنابراین هیچ کس حق جدا کردن بخشی از معابر عمومی را ندارد و نمی‌تواند مانع عبور و مرور افراد به منطقه ای خاص شود. وجود این قانون برای کسانی که دسترسی آسان به پلیس را نداشتند و یا نگران امنیت ساختمانی مسکونی و یا تجاری خود، که در محلی خلوت و یا دورافتاده واقع شده است، بودند نگران کننده بود. این افراد همیشه نگران سرقت و ناامنی در املاک خود بودند و نمی توانستند عبور و مرور افراد مختلف به منطقه خود را کنترل کنند. برای همین راه حلی ایجاد شد. افرادی تحت عنوان نگهبان محله که تمام آمادگی‌ های لازم را برای تامین امنیت منطقه مورد نیاز را دارند، توسط موسسات حفاظتی و مراقبتی آماده برای خدمات رسانی شدند.

نگهبان محله کیست؟

نگهبان محله فردی گفته می‌شود که در ‌قبال مراقبت از اموال و اماکن خاص در محدوده زمانی مشخص حقوق تعیین شده ای را دریافت می‌کند. نگهبان های محله اولين لايه پيشگيری از وقوع جرم هستند ضمن اينکه اين افراد پل ارتباطي ميان کلانتری و محل به شمار می ‌روند. عوامل کلانتری در محل فعاليت اين افراد حاضر و آنها را تحت پوشش و پشتيباني قرار مي دهند.

افرادی که متقاضی اشتغال در سمت نگهبان محله هستند، پس از پذیرش بر اساس قوانین مقرر شده، دوره‌ های آموزشی خاصی را خواهند گذراند تا به بهترین نحو از منطقه مشخص شده حفاظت کنند. در این دوره های آموزشی، افراد برای انتصاب به شغل نگهبانی محله، باید با اصول حفاظت از اموال و اماکن کارفرما در منطقه ای خاص به طور کامل آشنا شوند. این دوره ها، آموز ش های مصوب مرکز انتظام ناجا هستند و برای آمادگی فرد در حفاظت از محله کافی است. دوره های آموزشی نگهبانی محله توسط موسسات حفاظتی مراقبتی برگزار می شوند.

خدمات موسسه حفاظتی و مراقبتی

۱. خدمات حفاظتی: این بخش به منظور حفاظت از اماکن و اموالی که دارای پوشش حفاظتی ضعیف و نامناسب ‌اند، جلوگیری از وقوع جرم در این اماکن (این اماکن می‌تواند خصوصی و یا دولتی باشد) از طریق استفاده از تجهیزات حفاظتی یا نگهبانان می‌باشد.

۲. خدمات آموزشی: در این بخش مهم ‌ترین قسمت کار یعنی تربیت نیروی مورد نیاز و کارآمد برای انجام وظیفه نگهبانی صورت می‌گیرد. تهیه و نصب تجهیزات مورد نیاز حفاظتی و مراقبتی در این بخش صورت می‌گیرد. و همچنین اگر نیازی به مشاوره درباره این تجهیزات داشته باشید این بخش آماده خدمت رسانی به شما است.

موسسات خدمات مراقبتی و حفاظتی در این بخش با تایید صلاحیت‌ های مورد نیاز طبق قوانین، افراد را استخدام و آن‌ها را در دو گروه مونث و مذکر جدا می‌کنند. سپس با برگزاری دوره‌های آموزشی مهارت‌های مورد نیاز این افراد مثل دفاع شخصی و یا استفاده از تجهیزات مورد استفاده در محل کار به آنها آموزش می دهند. در نتیجه افراد متقاضی به آشنایی بیشتر با این شغل می‌رسند و می‌توانند قوانین و محدودیت‌ های کاری خود را راحت‌ تر و بهتر درک کنند. بعد از ایجاد آمادگی لازم آن ها می‌توانند با دریافت لباس‌ های فرم مخصوص و رسمی با تجهیزات لازم که می‌تواند شامل باتوم، اسپری فلفل، دستبند، شوکر و فاسقه است، عازم محل مور نظر شده و کار خود را شروع کنند.

وظایف نگهبان محله

وظیفه نگهبانی این افراد با توجه به قرارداد مشخص شده می ‌تواند شامل مراقبت از ساختمان‌ های تجاری و مسکونی، ماشین‌ های پارک شده در اطراف این ساختمان‌ ها، گشت ‌زنی و زیر نظر داشتن افراد غریبه در محدوده مورد نظر و معرفی افراد مشکوک به پلیس یا کلانتری محل به منظور حفظ فضای امن عمومی می باشد.

به طور کلی، کارهایی که یک نگهبان محله پس از گذارندن دوره های آموزشی باید به آن بپردازد عباتند از:

 • حفاظت و مراقبت از مجتمع‌های مسکونی، تجاری، صنفی و صنعتی
 • حفاظت و مراقبت از محله ها و شهرک‌ها
 • حفاظت و مراقبت از اماکن و تاسیسات فاقد رده حفاظتی
 • حفاظت و مراقبت از بانک‌های خصوصی، بنیادهای مالی، سیلوهای زیر 50000 تن، انبار‌ها، مخازن سوخت و غیره
 • حفاظت و مراقبت از واحدهای مسکونی
 • حفاظت و مراقبت از باغات، ویلاها و املاک شخصی
 • حفاظت و مراقبت حمل و نقل پول، اسناد و اشیاء بهادار
 • حفاظت و مراقبت اماکن عمومی مانند بوستان‌ها، فرهنگ‌سراها، تفریح‌گاه‌ها و نمایشگاه‌ها
 • حفاظت و مراقبت از اردوهای سیاحتی، زیارتی
 • حفاظت و مراقبت از اماکن درمانی، مذهبی و هنری
 • حفاظت و مراقبت و برقراری نظم و انتظامات مسابقات ورزشی، اجلاس‌ها و همایش‌ها
 • حفاظت و مراقبت از محل امتحانات، آزمون‌های سراسری، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها

در واقع وظيفه اصلي نگهبانان محله مراقبت و پیشگیری از وقوع  جرم در حوزه  نگهباني مي باشد.

تجهیزات مورد نیاز نگهبان محله

یک نگهبان محله برای تامین امنیت خود و افراد ساکن در محله باید تجهیزات کامل دفاع شخصی را به همراه داشته باشد. این تجهیزات می تواند شامل باتوم، اسپری فلفل، دستبند، شوکر و فاسقه باشد.

همچنین نگهبان محله ملزم به پوشیدن لباس فرم مخصوص به منظور تشخیص وی از افراد عادی است.

لباس فرم نگهبان محله معمولا شامل یک پیراهن دارای دو عدد جیب روی سینه و دو عدد پاگون با یقه شومیز است که اولین دکمه با فاصله ۷ سانتی متر از برگردان یقه نصب می گردد. فواصل دکمه های بعدی ۸ سانتی متر می باشد. رنگ آن طوسی روشن بوده و رنگ پاگون ها، درپوش جیب ها، مچ ها و دور داخل یقه تیره نوک مدادی است.

همچنین یک شلوار راسته ساده، بدون پیله، دو عدد جیب توکار در طرفین و یک جیب توکار در سمت راست عقب شلوار که به وسیله دکمه و بندک مهار می گردد و دارای هفت پل به عرض یک سانتی متر می باشد. شلوار نگهبان محله به رنگ نوک مدادی است و دو خط سفید از انتهای جیب تا لب دمپا است که بر روی درز بغل شلوار دوخته می شود.

لباس فرم نگهبان محله شامل یک کلاه نیز می گردد که دارای شش ترک و نقاب هلالی است و آرم مرکز انتظام در وسط دو ترک جلو گلدوزی شده است. این کلاه ها دارای چسبک تنظیم در پشت می باشند. رنگ کلاه نگهبان محله دو ترک جلو رنگ طوسی و چهار ترک جانبی و پشتی و نقاب به رنگ تیره نوک مدادی است. رنگ بندی آرم مرکز انتظام به این صورت است که طرح حاشیه آرم و الله برنگ سبز سیدی و رنگ دایره دور الله به رنگ زرد می باشد و نوشته مرکز انتظام به رنگ قرمز روی کلاه دوخته می شود.

خدمات کلی موسسه حفاظتی و مراقبتی به چند بخش تقسیم می‌شود؟

۱. خدمات حفاظتی: این بخش به منظور حفاظت از اماکن و اموالی که دارای پوشش حفاظتی ضعیف و نامناسب‌اند، جلوگیری از وقوع جرم در این اماکن (این اماکن می‌تواند خصوصی و یا دولتی باشد) از طریق استفاده از تجهیزات حفاظتی یا نگهبانان می‌باشد.

۲. خدمات آموزشی: در این بخش مهم‌ترین قسمت کار یعنی تربیت نیروی موردنیاز و کارآمد برای انجام وظیفه نگهبانی صورت می‌گیرد. نصب تجهیزات موردنیاز حفاظتی و مراقبتی در این بخش صورت می‌گیرد. و همچنین اگر نیازی به مشاوره درباره این تجهیزات داشتید این بخش آماده خدمت رسانی به شما است.

موسسات خدمات مراقبتی و حفاظتی در این بخش با تایید صلاحیت‌های موردنیاز، افراد را استخدام می‌کنند. با گذراندن دوره‌های آموزشی مهارت‌های موردنیاز مثل دفاع شخصی و یا استفاده از تجهیزات مورد استفاده در محل کار به آشنایی بیشتر با این شغل می‌رسند. موسسات می‌توانند قوانین و محدودیت‌های کاری خود را راحت‌تر و بهتر درک کنند. بعد از ایجاد آمادگی لازم می‌توانند با دریافت لباس‌های فرم مخصوص و رسمی با تجهیزات لازم که می‌تواند شامل باتون، اسپری فلفل، دستبند، شوکر و فاسقه عازم محل مور نظر شده و کار خود را شروع کنند.

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *